z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Aktualności


Zarządzenie nr  16/2024
Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej
z dnia 28.06.2024 r.

w sprawie:  wprowadzenia Standardów Ochrony Dziecka przed krzywdzeniem w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej.

pobierz - tutaj

 

STANDARDY OCHRONY DZIECI/MAŁOLETNICH

w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej

/wersja dla dzieci/ - pobierz

......................................................................................................................................

 

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy

1 marca 2024 r. w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej poz. 297 zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 28 lutego 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi. - pobierz

 

Zmianie uległ załącznik do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 marca 2022 r. w sprawie wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 2447)

Informacja dot. otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w dziedzinie pomocy społecznej – Zapewnienie schronienia wraz z wyżywieniem osobom bezdomnym z terenu Gminy Mszana Dolna w 2024roku

 

W dniu 29-12-2023 r. o godz. 12:00 zakończony został nabór dot. otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w dziedzinie pomocy społecznej – Zapewnienie schronienia wraz z wyżywieniem osobom bezdomnym z terenu Gminy Mszana Dolna w 2024roku, opublikowanego Zarządzeniem Nr 316/23 Wójta Gminy Mszana Dolna z dnia 11 grudnia 2023 r.

Do realizacji zamówienia została wybrana oferta:

Nowosądeckie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Nowym Sączu  z siedzibą przy ul. Szwedzkiej 18, 33-300 Nowy Sącz.

 

                                                                                  Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej

                                                                                                                                                          Izabela Malec

Konkurs na zapewnienie schronienia wraz z wyżywieniem osób bezdomnych na 2024 rok- pobierz

 

Konkurs na zapewnienie schronienia wraz z wyżywieniem osób bezdomnych na 2023 rok- pobierz

......................................................................................................................................

 

Powiat Limanowski Pomaga Ukrainie

 
Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego pozyskała środki w wysokości 146 960,00 zł. z rezerwy ogólnej Kancelarii Premiera na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W ramach działań zaplanowaliśmy:

Koordynację zbiórek żywności, ubrań, środków higienicznych i opatrunkowych

Działanie polega na wsparciu dotychczasowych 10 koordynatorów gminnych i 2 koordynatorów miejskich oraz stworzeniu nowych stanowisk pomocy na poziomie każdej Gminy.

W celu koordynacji działań powstała strona internetowa www.limanowskipomagaukrainie.pl na której zamieściliśmy wszystkie większe obiekty na terenie powiatu przyjmujące osoby z Ukrainy i na tej stronie każdy obiekt będzie mógł zgłaszać aktualne potrzeby dla osób w nich przebywających.

Na stronie prowadzony jest również rejestr dostępnych środków w magazynach gminnych, tak aby koordynatorzy między Gminami mogli się wymieniać informacjami o dostępności danych rzeczy. Prowadzimy również rejestr potrzeb w każdej gminie, informacje pozyskujemy bezpośrednio od koordynatorów i publikujemy na stronie.

Rolą tego projektu jest przede wszystkim wsparcie osób z Ukrainy przebywających na terenie powiatu limanowskiego oraz skoordynowanie pracy, którą wykonują koordynatorzy w 12 samorządach powiatu limanowskiego – informuje Mieczysław Uryga Starosta Limanowski

 

Organizacja i udzielenie wsparcia psychologicznego i językowego

Zatrudniliśmy ekipę 4 mobilnych psychologów, którzy będą jeździć do ośrodków przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Zorganizowaliśmy osobę znającą język ukraiński, która łącznie 15 godzin w tygodniu spędzi z uchodźcami z Ukrainy i zapewni tłumaczenie oraz rozwiązywanie najpilniejszych kwestii.  Lista psychologów, nauczycieli oraz tłumacz znajduje się na stronie internetowej.

 

Organizacja i prowadzenie nauki podstaw języka polskiego dla dzieci i osób dorosłych

Zatrudniliśmy osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne posiadające umiejętności porozumiewania się w języku ukraińskim. Zajęcia będą odbywać się w grupach, osobno dla dzieci oraz osobno dla dorosłych.

Do Domu Wczasów Dziecięcych w Porębie Wielkiej zakupimy profesjonalną suszarkę do wykorzystania dla uchodźców z Ukrainy. Dla dzieci zakupimy 10 rowerków na wyposażenie Ośrodka.

Dla kilkuset osób przebywających w powiecie limanowskim zorganizujemy Powiatowy Dzień Dziecka wspólnie z Gminą Niedźwiedź.

Zapraszam do korzystania z serwisu www.limanowskipomagaukrainie.pl. Na stronie dostępne są dane do wszystkich koordynatorów w każdym samorządzie dane teleadresowe wszystkich obiektów w których przebywają uchodźcy. Na stronie znajduje się również kontakt do nauczycieli, tłumacza i psychologów. Jeśli ktoś z mieszkańców chce pomóc to na stronie publikujemy aktualną listę potrzeb, ale także listę dostępnych produktów – informuje Agata Zięba Wicestarosta Limanowski,  Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego.
Projekt będzie realizowany do końca czerwca bieżącego roku.

Nowy okres zasiłkowy

 
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego, 300+, funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy 2020/2021 można składać :

– OD 01.07.2020 TYLKO ELEKTRONICZNIE

– OD 01.08.2020 ELEKTRONICZNIE I OSOBIŚCIE W URZĘDZIE

500+ NA NOWY OKRES ZASIŁKOWY NALEŻY SKŁADAĆ OD 01.02.2021!!!

 

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej zaprasza do udziału w projekcie „Cała naprzód” UDZIAŁ W PROJEKCIE JEST BEZPŁATNY!

Wejdź na strone : http://całanaprzód-rpo.pl 

 

O co chodzi z ta „ koordynacja ” ?
więcej - pobierz

 

TYDZIEŃ  POMOCY  OFIAROM  PRZESTĘPSTW

Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z sądami, prokuraturami oraz organizacjami pozarządowymi organizuje – wzorem lat ubiegłych – Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w dniach od 20 do 26 lutego 2017 roku.

W czasie trwania akcji w siedzibie Sądu Rejonowego w Limanowej będą udzielane porady osobom pokrzywdzonym przestępstwem. W dniach od 20 do 24 lutego 2017 roku w godzinach  od 9.00 do 15.00 dyżury pełnić będą kuratorzy sądowi i asystenci sędziów.  

 

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Mszanie Dolnej  osoby szukające pomocy czy porady w przedmiotowej problematyce, również mogą skorzystać ze wsparcia i porady pracowników  socjalnych w godzinach pracy Ośrodka od 7.30 – 15.30.


 

OGŁOSZENIE O NABORZE

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej ogłasza publiczny nabór ofert na stanowisko pomocnicze pracownika socjalnego, w wymiarze pełnego etatu, w Dziale Pomocy Społecznej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej ul. Spadochroniarzy 6 

Pobierz : załącznik    

 

 

Harmonogram przyjęć wniosków o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2016/ 2017

Lp.

Dzień

Miejscowość

1

PONIEDZIAŁEK

Kasinka Mała

2

WTOREK

Kasina Wielka, Glisne

3

ŚRODA

Lubomierz, Łostówka

4

CZWARTEK

Łętowe, Mszana Górna

5

PIATEK

Raba Niżna, Olszówka

Rodzice, których dzieci w roku szkolnym 2016/ 2017 będą uczęszczać do szkoły ponadgimnazjalnej lub realizować roczne przygotowanie przedszkolne proszeni są o złożenie kompletnego wniosku o zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz dostarczenia wraz z wnioskiem zaświadczenia ze szkoły potwierdzającego naukę w terminie od 01-09-2016 r. do 16-09-2016 r. Zaświadczenie ze szkoły jest jednym z warunków otrzymania dodatku z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł we wrześniu 2016 r. Niedostarczenie zaświadczenia będzie skutkować wstrzymaniem wypłaty w/w dodatku.


Świadczenia rodzinne

okres zasiłkowy 2016/ 2017

Kompletne wnioski do świadczeń rodzinnych na okres zasiłkowy 2016/ 2017 będą przyjmowane od 01-09-2016 roku

W okresie od 01-09-2016 r. do 16-09-2016 r. będą przyjmowane wnioski, do których należy dołączyć zaświadczenia ze szkół ponadgimnazjalnych i zaświadczenia o uczęszczaniu dziecka w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego

Do wniosku o świadczenia rodzinne należy dołączyć między innymi:

  • w przypadku osób pobierających rentę lub emeryturę z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaświadczenie o wysokości odprowadzonej składki zdrowotnej 9% w roku 2015
  • w przypadku osób pobierających rentę lub emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości odprowadzonej składki zdrowotnej 9% w roku 2015
  • nakaz płatniczy za rok 2015
  • w przypadku pobierania zasiłku chorobowego w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego- zaświadczenie o wysokości pobranego zasiłku chorobowego w roku 2015
  • umowy o pracę oraz inne umowy cywilnoprawne uzyskane po roku bazowym- 2015
  • zaświadczenie od pracodawcy lub innego organu o dochodzie netto z pierwszego kolejnego pełnego miesiąca      po zatrudnieniu
    lub nabyciu uprawnień z innego tytułu jeśli miało ono miejsce w 2016 r. i trwa nadal
  • świadectwa pracy w przypadku utraty dochodu od 01-01-2015 r. do nadal
  • Pit- 11 za rok 2015 w przypadku utraty dochodu od 01-01-2015 r. 
  • oświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym
  • zaświadczenia dokumentujące wysokość nieopodatkowanych dochodów za 2015 rok (alimenty, stypendia, diety, należności z tytułu wynajmu, renty z Unii Europejskiej, fundusz alimentacyjny)
  • zaświadczenie o uczęszczaniu dziecka  do szkoły, szkoły ponadgimnazjalnej, szkoły wyższej oraz

          w przypadku rozpoczynania przez dziecko rocznego         

           przygotowania przedszkolnego

  • oraz inne dokumenty dotyczące sytuacji dochodowej rodziny

UWAGA

ZAŚWIADCZENIA O DOCHODZIE Z URZĘDU SKARBOWEGO ORAZ Z ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH W PRZYPADKU OSÓB PRACUJĄCYCH LUB PROWADZĄCYCH DZIAŁANOŚĆ GOSPODARCZĄ TUTEJSZY OŚRODEK POZYSKUJE SAM

Osoby proszone są o niewystępowanie do w/w instytucji po zaświadczenia.

Wniosku o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego będą przyjmowane od 01-09-2016 r. w pokoju nr 5 i 6 w godzinach 7:30 – 15:30.


 

Aktualnie trwa nabór uczestników i uczestniczek do projektu „Niepełnosprawny pracownik 30+ - kompleksowy program aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych mieszkańców województwa małopolskiego” realizowanego przez Kontraktor Sp. z o.o. w partnerstwie z Clar System S.A. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020,  8 Oś Priorytetowa Rynek pracy, Działanie 8.2 Aktywizacja zawodowa, z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt „Niepełnosprawny pracownik 30+ (...)” ma na celu podniesienie poziomu aktywności zawodowej  i skierowany jest do 30 osób niepełnosprawnych w wieku 30 lat i więcej, biernych zawodowo lub bezrobotnych, zamieszkujących województwo małopolskie.

Projekt realizowany jest w okresie od 01.07.2016 do 30.06.2017.

W ramach realizacji projektu Uczestnikom i Uczestniczkom zostanie udzielone wsparcie z zakresu:

  1. Identyfikacji osób pozostających bez zatrudnienia
  2. Staży zawodowych
  3. Szkoleń zawodowych
  4. Pośrednictwa pracy
  5. Wsparcia trenera pracy

Ponadto projekt gwarantuje- stypendia szkoleniowe oraz stażowe, zwroty kosztów dojazdu oraz kosztów opieki nad os. zależną.

 

Zgłoszenia do udziału w projekcie, szczegółowe informacje:

  • Telefon- 512 053 545
  • E-mail- malopolskie@kontraktor.biz.pl
  • w Biurze Projektu w Krakowie- ul. Bajana 4, 31-465 Kraków         
  • na stronie internetowej – www.kontraktor.biz.pl

 

Pobierz plakat : tutaj

 

 

 

Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko dołącza do wniosku odpowiednie załączniki:

  • Oświadczenie o ochronie danych osobowych .
  • Jeżeli członek rodziny posiada gospodarstwo rolne wyrażone w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni należy dołączyć załącznik nr 4 członka rodziny.
  • Jeżeli członek rodziny prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowych od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa) należy dołączyć załącznik nr 3 członka rodziny.
  • Jeżeli członek rodziny posiada dochody niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ( np. stypendium socjalne, stypendium szkolne, alimenty na rzecz dzieci, zasiłek chorobowy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego itd.)  należy dołączyć załącznik nr 2 członka rodziny.

Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na  drugie i kolejne dziecko dołącza do wniosku:

  • Oświadczenie o ochronie danych osobowych .

 

Dochód z roku 2014 stanowi podstawę ustalenia dochodu rodziny w przypadku ubiegania się o świadczenie wychowawcze na okres trwający od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 r.

 

Jeżeli osoba składająca wniosek lub członek wskazanej we wniosku rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej- w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a wyjazd/ pobyt ten nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej przekaże wniosek wraz z dokumentami marszałkowi województwa w celu jego rozpatrzenia i ustalenia czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego można złożyć osobiście w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Nowym Sączu ul. Jagiellońska 52.

 

Pobierz :

1. Oświadczenie o ochronie danych osobowych
2. Załącznik nr 2
3. Załącznik nr 3
4. Załącznik nr 4
5. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego

p.o. Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

                                                                                                                                         w Mszanie Dolnej

                                                                                                                                          mgr Izabela Malec

 

TYDZIEŃ  POMOCY  OFIAROM  PRZESTĘPSTW

 

Każdy zainteresowany w dniach od  22 lutego do 27 lutego 2016 r. może zgłosić się o poradę do Ośrodków Pomocy  dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Na terenie powiatu limanowskiego nie ma swojej siedziby Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem , ale instytucje powołane do niesienia pomocy pokrzywdzonym będą pełniły w tych dniach  dyżury.

W  lokalu Prokuratury Rejonowej  w Limanowej ul. J.Marka 19 w godzinach  od 10.00 do 14.00. prokuratorzy będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym przestępstwem.

W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej  w Mszanie Dolnej  ul Spadochroniarzy 6  osoby szukające pomocy czy porady w przedmiotowej problematyce, będą mogły skorzystać ze wsparcia i porady w godzinach pracy Ośrodka tj. od 7.30 – 15.30

W czasie dyżurów osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać wsparcie i profesjonalną pomoc  w postaci informacji na temat przysługujących im uprawnień.

   

 

  Poradnictwo Specjalistyczne

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej  informuje, że Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej  w ramach wykonywania zadania pod nazwą „Prowadzenie specjalistycznego poradnictwa” realizuje  poradnictwo psychologiczne i prawne. W związku z tym klienci pomocy społecznej zainteresowani w/w pomocą mogą zgłaszać się do Centrum celem ustalenia terminu spotkania. Zgłoszenia można dokonywać również telefonicznie: (18) 3337 912.

 

Grupy wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że osoby chętne do udziału w grupach wsparcia dla osób doznających przemocy w rodzinie mogą zgłaszać się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej.

Spotkania grupy odbywać się będą  w każdy ostatni czwartek miesiąca w sali konferencyjnej 204 budynku Starostwa Powiatowego w Limanowej (ul. Józefa Marka 9, 34-600 Limanowa) o godz. 15:30 . W razie pytań proszę  kontaktować się z Panią Małgorzatą Frączek  pod numerem  telefonu (18) 3337 912.

 

Program korekcyjno – edukacyjny dla sprawców przemocy w rodzinie

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że w Powiatowym  Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej  w dniu 12 lutego 2016r. o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej nr 204 budynku Starostwa Powiatowego w Limanowej (ul. Józefa Marka 9, 34-600 Limanowa), odbędzie się spotkanie rekrutacyjne do kolejnej edycji programu korekcyjno-edukacyjnego dla sprawców przemocy w rodzinie. Osoby chętne do udziału w  programie  prosimy o kontakt telefoniczny z GOPS w Mszanie Dolnej tel:  (18) 3310 541, lub bezpośrednio z  PCPR w Limanowej  tel. (18)3337 912.

 

 

Od 1 stycznia 2016 r. nowe wsparcie dla rodzin z dziećmi

– świadczenie rodzicielskie

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że  nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 24 lipca 2015 roku (Dziennik Ustaw z 21 sierpnia 2015 roku, poz. 1217) wprowadza od 1 stycznia 2016 roku nowy rodzaj świadczenia tzw. - świadczenie rodzicielskie.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnionymi do pobierania tego świadczenia będą między innymi:

  • osoby bezrobotne,
  • studenci,
  • rolnicy, a także
  • wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych,
  • osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego.

Wysokość świadczenia rodzicielskiego - 1000 zł miesięcznie

Świadczenia rodzicielskie nie będą uzależnione od kryterium dochodowego.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało przez rok (52 tygodnie) po urodzeniu dziecka w wysokości 1000 zł miesięcznie, a w przypadku urodzenia wieloraczków ten okres będzie mógł być wydłużony do 71 tygodni.

 

UWAGA!

Świadczenie rodzicielskie będą mogli otrzymywać także rodzice dzieci urodzonych przed
1 stycznia 2016 roku, którzy nie mają prawa do zasiłku macierzyńskiego - w takim przypadku, świadczenie rodzicielskie będzie im przysługiwało od 1 stycznia 2016 roku do ukończenia przez dziecko

1 roku życia. Rodzic chcący otrzymać świadczenie rodzicielskie na dziecko urodzone w 2015 roku będzie miał 3 miesiące od wejścia w życie ustawy (1 stycznia 2016 roku) na zgłoszenie się po nie. Złożenie wniosku po tym terminie spowoduje, iż przyznanie świadczenia będzie możliwe od miesiąca złożenia wniosku.

Świadczenie rodzicielskie między innymi nie będzie przysługiwało, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka będzie otrzymywał zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.

Osobie uprawnionej do świadczenia rodzicielskiego ma przysługiwać:

  • w tym samym czasie jedno świadczenie rodzicielskie bez względu na liczbę wychowywanych dzieci;
  • jedno świadczenie rodzicielskie w związku z wychowywaniem tego samego dziecka.

 

Wnioski przyjmują pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych pokój nr. 6, Tel. (18) 33-10-541 wew. 106,

(18) 33-10-350, gdzie można uzyskać wszelkich dodatkowych informacji.

Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza również zmiany w zasiłkach rodzinnych.

Dzięki wprowadzeniu od 1 stycznia 2016 roku zasady "złotówka za złotówkę" rodziny, którym przekroczyły lub przekroczą próg dochodowy nie muszą utracić prawa do świadczeń rodzinnych, ponieważ wraz ze wzrostem dochodów świadczenia będą stopniowo obniżane.

W przypadku gdy rodzina przekroczyła próg dochodowy (674 zł na osobę w rodzinie lub 764 zł dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem), do dnia 31 grudnia 2015 roku traciła prawo do świadczeń rodzinnych. Dzięki wprowadzeniu zmian świadczenia będą stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu. Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.
Świadczenia zostaną wypłacone, gdy kwota do wypłaty po zastosowaniu mechanizmu "złotówka za złotówkę" będzie nie niższa niż 20 zł.

Zmiany obejmą też rodziny, które już utraciły świadczenia z powodu przekroczenia progu dochodowego. Wystarczy, że ponownie w 2016 roku wystąpią do Działu Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej z wnioskiem o zasiłek rodzinny.

                                                                                                                                            

Anna Duda

           Kierownik GOPS

Nowe zasady ubezpieczeń społecznych

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że od 1 października 2015 r. rolnik, małżonek rolnika lub domownik, który prowadził gospodarstwo rolne lub w nim pracował i z tego tytułu podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników, a następnie dostał pomoc finansową w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym, będzie mógł zdecydować, gdzie chce podlegać i gdzie będą odprowadzane jego składki emerytalno-rentowe.

Pozostawienie tej decyzji do wyboru rolnika, jego małżonka lub domownika zakłada ustawa z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. 2015 r. poz. 1506).

W przypadku wybrania ubezpieczenia emerytalno-rentowego w KRUS rolnik, małżonek rolnika lub domownik pobierający świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna może, w ciągu 30 dni od wydania decyzji przyznającej odpowiedni zasiłek lub świadczenie, złożyć w dotychczasowej jednostce organizacyjnej KRUS wniosek w tej sprawie.

Natomiast rolnicy, małżonkowie rolników i domownicy którzy na podstawie dotychczasowych przepisów mają odprowadzane składki do ZUS, będą mogli wrócić do KRUS. Dla tej grupy czas na podjęcie decyzji wynosi 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustaw, tj. do 1 kwietnia 2016 r. Wniosek o odstąpienie od ubezpieczenia w ZUS i objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym w KRUS należy złożyć w Dziale Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej, który opłaca składki.

Składki za wyżej wymienione osoby do KRUS będzie opłacał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej do czasu uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

 

                                                                                                                                                             Anna Duda

                                                                                                                                                       Kierownik GOPS

 

 

OBOJĘTNOŚĆ JEST GORSZA NIŻ MRÓZ !

Zima to bardzo trudny i niekorzystny czas dla osób samotnych, schorowanych, bezdomnych lub z różnych względów nieporadnych. Co roku w trakcie zimy z powodu wychłodzenia traci życie wiele osób. Nie bądźmy obojętni, nie wahajmy się zareagować, pomóc i być może uratować komuś życie lub zdrowie. Zazwyczaj nasza reakcja nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.

Wystarczy powiadomić odpowiednie służby i nie pozostać obojętnym.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej uprzejmie prosi o zwracanie uwagi w swoim otoczeniu na osoby samotne, bezdomne, nieporadne lub uzależnione od alkoholu. W związku z okresem zimowym są one szczególnie narażone na skutki niskich temperatur. Osoby takie nie zawsze zgłaszają się po pomoc i nie zawsze uda się z taką pomocą do nich dotrzeć na czas. Prosimy o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów w tym zakresie.

 

Telefony alarmowe i interwencyjne:

Numer alarmowy: 112

Pogotowie Ratunkowe: 999

Policja: 997,  (18) 3310007,  (18) 3310020

Straż Gminna w Mszanie Dolnej  tel. (18) 3310009 wew. 150

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej: (18) 3310541  wew. 304, 204

 

Kierownik GOPS

    Anna Duda

 

Zmiany  w  kryterium  dochodowym  i  świadczeniach

z  pomocy społecznej  oraz świadczeniach rodzinnych

14 lipca 2015 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Wyższe kryteria  obowiązują od 1 października 2015 roku.

Nowe kryteria dochodowe uprawniające od października 2015 roku do świadczeń pomocy społecznej to:
- 634 zł dla osoby samotnie gospodarującej,
- 514 zł dla osoby gospodarującej w rodzinie
- 288 zł - wartość dochodu miesięcznego z 1 ha przeliczeniowego.
W związku ze zmianą kryterium dochodowego zmianie ulegają również niektóre świadczenia z pomocy społecznej, w tym:
- 604 zł - maksymalna wysokość zasiłku stałego.

Od 1 listopada 2015 roku zasiłek rodzinny również będzie przyznawany w oparciu o nowe kryterium dochodowe.
Dotychczas kwota kryterium dochodowego od jakiego zależy przyznanie zasiłku rodzinnego wynosiła 574 zł miesięcznie. Natomiast już od 1 listopada 2015 roku zasiłek rodzinny będzie przyznawany według nowego kryterium, tj. 674 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
Jeśli o zasiłek rodzinny stara się są rodzina, w której jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności, to kryterium dochodowe wynosiło 664 zł, a od 1 listopada 2015r. wzrośnie do 764 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.
Wysokość zasiłku rodzinnego od 1 listopada 2015r. do 31 października 2016r. wynosi miesięcznie:
•    89zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
•    118 zł na dziecko w wieku powyżej 5roku życia do ukończenia 18 roku życia,
•    129 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
 

Zasiłek rodzinny może zostać powiększony o dodatki z tytułu:
•    urodzenia dziecka - obecnie to 1000 zł wypłacane jednorazowo
•    opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego: 400 zł miesięcznie
•    samotnego wychowywania dziecka (185 zł, nie więcej niż 370 zł na wszystkie dzieci)
•    kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego (do 5 roku życia - 80 zł, powyżej 5 roku życia - 100 zł miesięcznie)
•    rozpoczęcia roku szkolnego (100 zł raz na rok)
•    podjęcia przez dziecko nauki w szkole na wydatki związane z zamieszkaniem w miejscowości, w której jest szkoła - 105 zł miesięcznie
•    na wydatki związane z dojazdem do miejscowości, w której jest szkoła - 63 zł miesięcznie
•    wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (90 zł miesięcznie).


Wysokość pozostałych świadczeń:
zasiłek pielęgnacyjny: 153 zł,
świadczenie pielęgnacyjne: 1200 zł, a od 1 stycznia 2016r. 1300 zł
specjalny zasiłek opiekuńczy: 520 zł
zasiłek dla opiekuna: 520 zł
 jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowe - 1000 zł.

 

 

                                                                                 Kierownik GOPS

                       Anna Duda

 

 

 

Świadczenia Rodzinne   -  Nowy okres zasiłkowy 2015/2016  

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2015/2016 (trwający od 1 listopada 2015r. do 31 października 2016r.)  przyjmowane  będą  od 1 września 2015r. w pokoju nr 6 - Dział Świadczeń Rodzinnych  od poniedziałku do piątku w godzinach od 730 do 1630 , natomiast w pozostałych miesiącach w godzinach od 730 do 1530.

Zgodnie z przepisami ustawy  z dnia 28 listopada 2013r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015r. poz. 114 z późn.zm.)

  • złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 30 września 2015r. skutkuje wypłatą świadczeń rodzinnych do 30 listopada  2015r.
  • złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 października  do 30 listopada 2015r. skutkuje wypłatą świadczeń rodzinnych za listopad 2015r. do dnia 31 grudnia 2015r.

W okresie zasiłkowym 2015/2016 obowiązują dochody uzyskane w 2014 roku. Druki wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej pokój nr 6.

Wnioski o wydanie zaświadczeń o dochodach pełnoletnich członków rodziny z Urzędu Skarbowego w Limanowej można składać w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy Mszana Dolna

Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących świadczeń rodzinnych udzielają pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych pokój nr 6, tel. (18) 3310350 i (18) 3310541 wew. 106.

 

   Anna Duda
Kierownik GOPS

 

 

 

Program „Pierwszy dzwonek”

   polegający na przyznaniu

    wsparcia na rok szkolny

     2015/2016

 

 

KOMUNIKAT

 

W sprawie realizacji II edycji programu „Pierwszy dzwonek” polegającego na przyznaniu wsparcia na rok szkolny 2015/2016 dla uczniów z rodzin wielodzietnych 3+ z terenu Gminy Mszana Dolna w zakresie zwiększania ich szans edukacyjnych

 

  1. Wsparcie przeznaczone jest dla uczniów z rodzin wielodzietnych z trójką i więcej dzieci na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej.
  2. Wsparcie udzielane jest uczniowi z rodziny wielodzietnej 3+, w której dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (to jest 684 zł netto) uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej, określonego w art. 8 ust.1,pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,
  3. Wsparcie udzielane jest w kwocie do 150 zł dla ucznia. Dla jednego ucznia wsparcie może zostać przyznane tylko jeden raz.
  4. Wsparcie wypłacane będzie przez gminę najwcześniej od momentu zawarcia umowy, na realizację zadania po otrzymaniu dofinansowania do dnia 30.09.2015 r.

        5.   Wsparciem nie zostaną objęte dzieci uczęszczające do klasy „0”.

6.   Niezależnie od liczby uczniów z danej rodziny wielodzietnej 3+ kwalifikujących się do  otrzymania wsparcia,
      składa się jedną deklarację.

        7.   Pełnoletni uczeń składa deklarację samodzielnie.

8.   Wnioskodawca może udzielić pełnomocnictwa do złożenia deklaracji.

            Pełnomocnictwo wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności            

9.   Podanie przez wnioskodawcę nieprawdziwych danych w deklaracji oznacza utratę prawa ubiegania się o wsparcie lub
      obowiązek zwrotu udzielonego wsparcia.

10. Deklaracje można pobrać ze strony http://www.mszana.pl/  lub zgłosić się do GOPS pokój nr 4.

11. Do deklaracji należy dołączyć:

- zaświadczenia o dochodach rodziny (netto)za miesiąc kwiecień 2015 zgodnie z ustawą o pomocy społecznej (odcinek renty, emerytury, nakaz płatniczy za 2015r.).

- inne dokumenty potwierdzające uzyskanie dochodów przez członków rodziny.

- zaświadczenia o uczęszczaniu dziecka w szkole ponadgimnazjalnej bądź że jest studentem.

- orzeczenie o niepełnosprawności dziecka do 25 roku życia.

Dokumenty należy składać w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej pokój nr 4  w nieprzekraczającym terminie do dnia 18 maja 2015r

Wsparcie dla uczniów z rodzin wielodzietnych na dofinansowanie zakupu artykułów edukacyjnych oraz pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników będzie wypłacone ze środków Samorządu Województwa Małopolskiego - na podstawie Uchwały Zarządu Województwa Małopolskiego Nr 467/15 z dnia 21kwietnia 2015 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu projektu „Pierwszy dzwonek”.  

Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem tel. (18) 3310541, wewnętrzny 104,204 

 

Pliki do pobrania:

1.Regulamin projektu „Pierwszy dzwonek”

2. Deklaracja uczestnictwa                                                                      

3. Pełnomocnictwo                                                                                

 

Kierownik GOPS

   Anna Duda

 

 

TYDZIEŃ  POMOCY  OFIAROM  PRZESTĘPSTW

Akcja ma na celu  podejmowanie działań związanych z upowszechnianiem praw pokrzywdzonych.

W tym roku każdy zainteresowany w dniach od  23 do 28 lutego 2015 r. będzie mógł zgłosić się o poradę do Ośrodków Pomocy  dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

Na terenie powiatu limanowskiego nie ma swojej siedziby Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem , ale instytucje powołane do niesienia pomocy pokrzywdzonym będą pełniły w tych dniach  dyżury.

W Sądzie Rejonowym w Limanowej, Sędziowie Wydziału Karnego i Kuratorzy Sądowi przyjmować będą osoby zainteresowane problematyką w dniach 24.02.- 28.02.2015r. w godz. pracy urzędu.

W Prokuraturze w Limanowej pełnione będą dyżury w godzinach pracy tj. od 7.30 do 15.30.

W Komisariacie Policji w Mszanie Dolnej dyżur pełniony będzie    w dniach 23.02 - 27.02.2015 roku (poniedziałek-piątek) w godzinach 14.00-16.00 oraz w dniu 28.02.2015 roku (sobota) w godzinach 10.00-12.00.

Do akcji przystąpił także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Mszanie Dolnej, gdzie  osoby szukające pomocy w przedmiotowej problematyce, będą mogły skorzystać ze wsparcia i porady - w godzinach pracy Ośrodka tj. od 7.30 – 15.30  tel.18 331 05 41 wew. 104,204,304.

W czasie dyżurów osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać wsparcie i profesjonalną pomoc  w postaci informacji na temat przysługujących im uprawnień.

 

                                                                                   GOPS Mszana Dolna

 

 

OBOJĘTNOŚĆ JEST GORSZA NIŻ MRÓZ!

Zima to bardzo trudny i niekorzystny czas dla osób samotnych, schorowanych, bezdomnych lub z różnych względów nieporadnych. Co roku w trakcie zimy z powodu wychłodzenia traci życie wiele osób. Nie bądźmy obojętni, nie wahajmy się zareagować, pomóc i być może uratować komuś życie lub zdrowie. Zazwyczaj nasza reakcja nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.

Wystarczy powiadomić odpowiednie służby i nie pozostać obojętnym.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej uprzejmie prosi o zwracanie uwagi w swoim otoczeniu na osoby samotne, bezdomne, nieporadne lub uzależnione od alkoholu. W związku z okresem zimowym są one szczególnie narażone na skutki niskich temperatur. Osoby takie nie zawsze zgłaszają się po pomoc i nie zawsze uda się z taką pomocą do nich dotrzeć na czas. Prosimy o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów w tym zakresie.

 

Telefony alarmowe i interwencyjne:

Numer alarmowy: 112

Pogotowie Ratunkowe: 999

Policja: 997,  (18) 3310007,  (18) 3310020

Straż Gminna w Mszanie Dolnej  tel. (18) 3310009 wew. 150

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej: (18) 3310541  wew. 304, 204

 

 

Zbiórka dla dzieci zmarłych pracownic GOPS Maków

Szanowni Państwo,
wszystkimi w Polsce wstrząsnęła informacja o tragicznym w skutkach ataku na pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie.
Zginęły dwie kobiety, które na co dzień pomagały innym. Osierociły czworo dzieci, z których najmłodsze ma 3 lata.
Działając w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Stowarzyszeniami: Centrum i Forum podjęta została decyzja o przeprowadzeniu zbiórki środków finansowych, które zostaną przeznaczone dla osieroconych dzieci. Zbiórka prowadzona będzie za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia. Wpłat można będzie dokonywać do 31.01.2015 r. na specjalnie w tym celu uruchomiony rachunek bankowy, który funkcjonuje od 18.12.2014 r.

Wszystkim , którzy chcą pomóc podajemy dane do przelewu i numer konta:

Dane do przelewu:
Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej „Razem”
ul. Kościuszki 12a
97-500 Radomsko
70 8980 0009 2001 0058 5507 0002
tytuł przelewu: „Dzieciom Reni i Małgosi”

Zbiórka trwać będzie do końca stycznia 2015r.

 

Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Jak co roku z okazji Mikołajek, 8 grudnia br. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej zorganizował w Urzędzie Gminy Mszana Dolna spotkanie ze Św. Mikołajem dla dzieci z rodzin niepełnych i wielodzietnych.

Uroczystość  zaszczycili swoją obecnością: Wójt Gminy Mszana Dolna -Bolesław Żaba i  Przewodnicząca Rady Gminy -  Aleksandra Kania.  Wszystkich zebranych  przywitał Wójt Gminy. Wyraził radość ze spotkania składając  przy tej okazji  życzenia świąteczne.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łostówce  przygotowały występ artystyczny, który umilił najmłodszym czas oczekiwania na przybycie Św. Mikołaja. Kiedy budynek Urzędu rozbrzmiewał wesołymi i skocznymi piosenkami  pojawił się Św. Mikołaj, aby obdarować wszystkie dzieci prezentami oczekujące na ten  moment  z  niecierpliwością.

Wizytę gościa i wszystkich szczęśliwych dzieci udokumentowano pamiątkową fotografią.

 Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze . Każda taka uroczystość ma niepowtarzalny urok i na długo pozostaje w pamięci.

 

                                                                                                                                    GOPS Mszana Dolna

 

Informacja o terminie składania wniosków
dot. świadczeń rodzinnych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2014/2015 (trwający od 1 listopada 2014r. do 31października 2015r.) przyjmowane są od 1 września 2014 roku w pokoju nr 6 - Dział Świadczeń Rodzinnych. Celem umożliwienia złożenia wniosków osobom pracującym w miesiącu wrześniu 2014r. wnioski przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 16:30. 

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 30 listopada. 

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami w okresie od 1 października do dnia 30 listopada, ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc listopad następuje do dnia 31 grudnia 2014 roku.

W okresie zasiłkowym 2014/2015 obowiązują dochody uzyskane w 2013 roku.

Druki wniosków o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych dostępne są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej pokój nr 6.

Wnioski o wydanie zaświadczeń o dochodach pełnoletnich członków rodziny z Urzędu Skarbowego w Limanowej można składać w Biurze Obsługi Klienta w Urzędzie Gminy Mszana Dolna

Wszelkich dodatkowych informacji dotyczących świadczeń rodzinnych udzielają pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych pokój nr 6, tel. (18) 3310350 i (18) 3310541 wew. 106.

 

 

   Anna Duda
Kierownik GOPS

 

 

Informacja dla osoby ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej działając na podstawie art. 8 ustawy z 4 kwietnia 2014r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz.U. z 2014 poz. 567) informuje, iż z dniem 15.05.2014 r. w/w ustawa weszła w życie, Ustawa ta określa warunki nabywania oraz zasady ustalania i wypłacania zasiłków dla opiekunów osobom, które utraciły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego z dniem 1 lipca 2013 r. w związku z wygaśnięciem z mocy prawa decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548 oraz poz. 1557 z 2013).

Zgodnie z art. 2 ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów:

  1. Zasiłek dla opiekuna przysługuje:
  • za okresy od dnia 1 lipca 2013r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie ustawy, w których osoba spełniała warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2006r. nr 139, poz., 992 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r.;
  • od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli osoba spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r.; 
  1. Zasiłek dla opiekuna za okresy, o których mowa w ust. 2 pkt 1, przysługuje wraz z odsetkami ustalonymi w wysokości odsetek ustawowych, określonej przepisami prawa cywilnego. Odsetki przysługują do dnia wejścia w życie ustawy.

 

  1. Zasiłek dla opiekuna nie przysługuje za okresy, w których:
  • osobie ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna zostało ustalone prawo do  specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego lub
  • na osobę wymagającą opieki innej osobie zostało ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego lub świadczenia pielęgnacyjnego; 
  1. Zarejestrowanie w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy lub posiadanie statusu bezrobotnego nie ma wpływu na uprawnienie do zasiłku dla opiekuna w okresie od dnia 1 lipca 2013r. do dnia złożenia wniosku o ustalenie zasiłku dla opiekuna.
  2. W przypadku, gdy zasiłek dla opiekuna ubiegają się rolnicy, małżonkowie rolników lub domownicy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2013r poz. 1403, 1623, 1650 ) świadczenie to przysługuje odpowiednio:
  • rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego;
  • małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w ust. 1, potwierdza się stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. 
  1. Zasiłek dla opiekuna przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.
  2. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku dla opiekuna, organ ustalający prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wszczyna na wniosek osoby ubiegającej się o zasiłek dla opiekuna. Wniosek może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku dla opiekuna  należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej , pokój nr 6 w godz. od 730  do 1530  od poniedziałku do piątku.

 

Warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym w dniu 31 grudnia 2012r.

  1. Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje:
  1. matce lub ojcu;
  2. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964r. – kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. nr 9, poz. 59 z późn. zm.) ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  3. Opiekunowi  faktycznemu dziecka :

jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki na osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie  ze wskazaniami ;
konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

  1. osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, w przypadku, gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu albo gdy osoba ta nie jest w stanie sprawować opieki.
  1. Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
  1. osoba  sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenie emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
  2. osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
  3. osoba wymagająca opieki:
  • pozostaje w związku małżeńskim, chyba, że współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.;
  • została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny albo w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
    1. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
    2. osoba w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10 albo do świadczenia pielęgnacyjnego na tę lub inną osobę w rodzinie lub poza rodziną;
    3. na osobę wymagającą opieki, członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

 

Anna  Duda

Kierownik  GOPS

 

 

APEL O POMOC I WSPARCIE DLA OSÓB BEZDOMNYCH I SAMOTNYCH

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej zwraca się z gorącym apelem o pomoc i wsparcie dla osób bezdomnych i samotnych w okresie zimowym



APELUJEMY !

 

o zgłaszanie do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informacji dotyczących miejsca pobytu osób bezdomnych , samotnych
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w zależności od potrzeb może udzielić pomocy
• schronienia i noclegu
• posiłku
• ubrania, środków czystości
• pomocy finansowej w zależności od potrzeb
• umożliwienia leczenia i pomocy w leczeniu uzależnień
• pomocy prawnej
• pracy socjalnej – pomoc w rozwiązywaniu problemów życiowych : w szczególności rodzinnych, mieszkaniowych

 

Prosimy o kontakt:

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Spadochroniarzy 6
34-730 Mszana Dolna
Pracownicy socjalni
tel. (18) 3310541 wew. 304, 204,104

 

Okazanie serca drugiemu człowiekowi niewiele kosztuje a może okazać się bezcenną pomocą.

 

Kierownik GOPS
Anna Duda

 

 

                    Spotkanie ze Św. Mikołajem w Urzędzie Gminy

 

Jak co roku, 6 grudnia, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej zaprosił do Urzędu Gminy na spotkanie ze Św. Mikołajem dzieci z rodzin niepełnych i wielodzietnych.


Wzięli w nim udział: Wójt Gminy Mszana Dolna -Bolesław Żaba i Przewodniczący Rady Gminy- Jan Chorągwicki.
Wszystkich zebranych przywitał Wójt Gminy –Bolesław Żaba. Wyraził radość ze spotkania i złożył przy tej okazji życzenia świąteczne.
Występ artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej umilił czas oczekiwania na przybycie szczególnego gościa. Kiedy budynek Urzędu rozbrzmiewał wesołymi i skocznymi piosenkami pojawił się Św. Mikołaj, aby obdarować prezentami wszystkie dzieci, które oczekiwały na ten moment z niecierpliwością.
Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci zrobiły sobie zdjęcie ze Św. Mikołajem.
Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze. Każda taka uroczystość ma niepowtarzalny urok i na długo pozostaje w pamięci.

 

GOPS Mszana Dolna
 

zdjęcia

 

Informacja o terminie składania wniosków dot. świadczeń rodzinnych

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej informuje, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy 2013/2014 (trwających od 1 listopada 2013r. do 31października 2014r.) przyjmowane są od 2 września 2013 roku w pokoju nr 6 - Dział Świadczeń Rodzinnych. Celem umożliwienia złożenia wniosków osobom pracującym w miesiącu wrześniu 2013r. wnioski przyjmowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 16:30.

 

W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenia rodzinne na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek wraz z dokumentami do dnia 30 września, ustalenie prawa do świadczeń rodzinn