z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Józefa Maria Aleksandrowicz - wieloletnia dyrektor szkoły w Kasinie Wielkiej


Urodziła się 7 lipca 1929r. w Słopnicach. Wczesne lata jej życia przypadły na okres wielkiego kryzysu gospodarczego w Polsce, który dotkliwe doświadczył lokalną społeczność. Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, rodzicom Józefy Marii Aleksandrowicz bardzo zależało na zapewnieniu córce dostępu do edukacji. Po ukończeniu gimnazjum kontynuowała naukę w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Limanowej, w którym odkryła powołanie do zawodu nauczycielskiego. W latach 70. ukończyła wyższe studia zawodowe w Krakowie na kierunku filologia polska oraz nauczanie początkowe z wynikiem bardzo dobrym. Początkowo pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej Nr 2 w Jodłowniku, następnie w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kasinie Wielkiej, której Dyrektorem została w 1974r.

W pracy pedagogicznej wyróżniała się niezwykłą sumiennością, dużym zaangażowaniem oraz poświeceniem, dzięki czemu kierowana przez nią Szkoła osiągała wysokie wyniki dydaktyczno - wychowawcze. Szkoła była dla niej drugim domem. Z pasją organizowała jej życie, zabiegając o rozwój bazy lokalowej i dydaktycznej. Bardzo troszczyła się o losy wszystkich swoich uczniów, również absolwentów. Szczyciła się ich sukcesami, a gdy napotykali trudności, zawsze służyła cenną radą. Dla wielu młodych ludzi, którzy rozpoczynali pracę w trudnym i odpowiedzialnym zawodzie nauczyciela była wzorem pedagoga. Pracowała w zespole samokształceniowym nauczycieli, systematycznie doskonaliła umiejętności pedagogiczne, a zdobytym doświadczeniem zawsze bardzo chętnie dzieliła się z młodymi pedagogami. Cieszyła się zaufaniem podopiecznych. Potrafiła dotrzeć do ich umysłów i serc, gdyż, mimo stawiania wysokich wymagań, zawsze pozostawała serdeczna, życzliwa i otwarta.

Była bardzo dobrym, pracowitym pedagogiem, wychowawcą wielu pokoleń Kasiny Wielkiej, Dyrektorem, który z pasją realizował swoją misję, ale także inicjatorem wielu przedsięwzięć, o czym świadczy praca społeczna na rzecz Małej Ojczyzny – Kasiny Wielkiej.

Była członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, uzyskała stopień harcmistrza i posiadała funkcję instruktora Związku Harcerstwa Polskiego, który wielokrotnie doceniał ją za sumienną pracę z harcerstwem oraz inspirowanie młodych pokoleń do działania. W latach 60. otrzymała z ZHP Odznakę „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej”, a w latach 70. Odznakę „Przyjaciel Dziecka”.

 Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej przyznano jej Nagrodę Kuratora Okręgu Szkolnego w Krakowie. W 1975r. otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za nienaganną pracę nauczycielską, natomiast dziesięć lat później – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za 30-letnią szczególnie wyróżniającą się pracę pedagogiczną.

Całe życie była wielkim społecznikiem i aktywnie angażowała się w życie Kasiny Wielkiej.

W dniu 2 października 2016r. Józefa Maria Aleksandrowicz odeszła od nas, przeżywszy 87 lat. Będzie żyła we wspomnieniach ludzi jako nauczyciel z powołania, pedagog wielokrotnie nagradzany za wybitne osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze, autorytet w dziedzinie oświaty, wielki społecznik oraz patriota. Była osobą bardzo ciepłą, życzliwą, pomocną, najukochańszą Mamą, Babcią i Teściową, która zawsze znajdowała czas dla drugiego człowieka. Pozostawiła w naszych sercach trwały i ciepły ślad, dzięki czemu pamięć o niej na zawsze pozostanie żywa.

Biografia opracowana przez  Katarzynę Klimek, wnuczkę Józefy.