z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zabytkowy kościół drewniany p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej


Lokalizacja: Kasina Wielka, centrum wsi (przy drodze Mszana Dolna – Wiśniowa) naprzeciw nowego kościoła

 

Zwiedzanie: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Urzędu Gminy Mszana Dolna, tel. 18/3310009 wew. 504

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej jest najstarszym zabytkiem zlokalizowanym na terenie Gminy Mszana Dolna.

Wybudowany został w 1624 roku. Jego fundatorem był Jan Niewiarowski, kawaler maltański, brat Przecława Niewiarowskiego, właściciela Kasiny Wielkiej. W 1678 roku dobudowano do istniejącej świątyni wieżę oraz część nawy. W tej formie świątynia przetrwała do dziś.

Kościół św. Marii Magdaleny jest budowlą drewnianą, jednonawową, z dachem o konstrukcji zrębowej. Budynek jest pokryty gontem. Ma dach jednokalenicowy, dwuspadowy. Na środku kościoła znajduje się mała wieża - tzw. sygnaturka (pokryta blachą miedzianą). Wieżę główną, krytą tradycyjnym gontem, zwieńcza barokowy hełm cebulasty z latarnią.

 

Wnętrze kościoła zdobi polichromia o cechach barokowych oraz późnobarokowych, nadająca świątyni charakter ornamentalny i figuralny. W ołtarzu głównym umieszczone są drewniane figury przedstawiające św. Marię Magdalenę oraz apostołów Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa ołtarze boczne.

 

Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks i wycięte z desek barokowe postaci Matki Bożej i św. Jana. Droga krzyżowa z 1888 roku malowana jest na płótnie; obrazy oprawione są w drewniane ramy.

 

W 1925 roku dokonano poświęcenia dzwonu zakupionego z ofiar złożonych przez rodaków kasińskich przebywających w Ameryce. W 1914 roku dzwon ten zrabowali hitlerowcy, a obecny (przy starym kościele) ufundowano 1948r.  (waży 74 kilogramy). Pod wieżą znajduje się cenna polichromia i figury świętych dominikańskich.

 

Na chórze znajdują się organy z 1835 roku wykonane przez Marcina Pracza Pcimskiego.

Bardzo cennym zabytkiem jest malowidło na deskach sufitu tuż za chórem, które przedstawia świętych dominikańskich.

 

Niestety, wiele cennych obrazów i naczyń liturgicznych zrabowano. Część dawnego wyposażenia kościoła  znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

 

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej  stanowi przykład małopolskiego budownictwa sakralnego z XVII wieku, umiejętności i kunsztu cieśli działających na tym terenie w dobie baroku. Jest jednym z niewielu „żywych świadków” dawnego budownictwa drewnianego znajdującego się na „Szlaku Architektury Drewnianej”.

Budowlę otacza parkan murowany z miejscowego kamienia układany na glinie i przykryty dwuspadowym daszkiem krytym gontem. Na placu kościelnym rosną zabytkowe drzewa stanowiące pomniki przyrody.

Źródło: „650 lat dziejów Kasiny Wielkiej” -  monografia wydana z okazji obchodów jubileuszu 650 – lecia wsi Kasina Wielka

 

fot. Bogdan Skrzekut