z ostatniej chwili
W dniu 18 czerwca 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 7:00 do godziny 11:00. Skrócenie czasu pracy spowodowane jest przyczynami technicznymi. Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zdzisław Kościelniak


Zdzisław Kościelniak - rzeźbiarz ludowy

Urodził się 19 maja 1934 roku w Olszówce, jako syn Sebastiana, znanego szeroko działacza społecznego, przedwojennego posła, związanego z ruchem chłopskim Wincentego Witosa. 

Zainteresowanie sztuką wyniósł z rodzinnego domu. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wsi, w latach 1952 – 1953 uczęszczał do Zakopiańskiej Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, gdzie spotkał m. in. Władysława Hasiora.

Ożeniwszy się w Rabie Niżnej, osiadł tam i zajął się rzeźbą.

W pierwszym okresie twórczości zajmował się korzenioplastyką, zaspokajając gusta wielu kolekcjonerów z różnych miast Polski i dalekiego świata (USA, Francja). Również wszystkie eksponaty z jego wystawy korzenioplastyki w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie poszybowały do Ameryki.

Potem jego domeną stały się rzeźby sakralnej. Dla kościoła w Czechowicach wyrzeźbił figury o. Maksymiliana Kolbego i pięciometrowej wysokości Chrystusa Ukrzyżowanego. Dziesięć rzeźb półtorametrowej wysokości przedstawiających różnych świętych przekazał do Włoch. Jego dziełem jest wystrój kościoła w Glisnem. W ołtarzu głównym znalazła się płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza. Tam też umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz postać Chrystusa Króla, mierzącego 4 metry wysokości. Wyrzeźbił stacje Drogi Krzyżowej dla kościołów w Dankowie k. Częstochowy i w Racławicach, a także Drogę Krzyżową dla nowego kościoła w Olszówce. Jego prace np. droga krzyżowa, ostatnia wieczerza, postacie świętych, można spotkać również w kościołach w Niedźwiedziu i Rabie Niżnej. Również w starym kościele w Rabce znajdują się jego rzeźby (m. in. postać Władysława Orkana).

Jest autorem największej na świecie rzeźby Chrystusa Frasobliwego (2,5 m.) oraz Beskidzkiego zbójnika o przydomku „Siarka”. Obydwie rzeźby znajdują się w Muzeum Gorczańskim.

Jego „warsztat” podpatrywał Jan Fudala.

Zmarł 17 września 2006 roku.

Źródło: „Księga Limanowian” Elżbieta Wojtas – Ciborska, Część I, Limanowa 2006; „Uśmiech Rabki” Katarzyna Siwiec, materiały własne.