z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Glisne


Wspaniałe widoki na panoramę Gorców i Beskidu Wyspowego, a także ich bliskość stwarzają możliwość ciekawych wycieczek turystycznych w lecie Pobliskie wzgórza stanowią doskonałe tereny do wędrówek narciarskich i nauki jazdy dla początkujących. Glisne posiada wybitne walory wypoczynkowe: zdrowy klimat, spokój, czyste powietrze i wodę z ujęć źródlanych Lubonia Wielkiego. W wiosce znajduje się pięknie wkomponowany w krajobraz Kościółek pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, a w pięknie wystrojonym drewnianym wnętrzu można obejrzeć m.in. drewnianą płaskorzeźbę "Ostatnia wieczerza" dłuta ludowego artysty oraz Kaplicę Matki Boskiej Fatimskiej. Cześć odbiera tutaj również Matka Boża Partyzantów, u której stóp 15 sierpnia każdego roku odbywa sie uroczystość religijno - patriotyczna poświęcona poległym i zmarłym członkom Oddziału Partyzanckiego AK "ADAMA".

 

 

 

Położenie

Glisne najmniejsza wieś Gminy Mszana Dolna jest uroczo położona wśród zalesionych wzgórz na przełęczy pomiędzy pasmem Lubonia Wielkiego, a Szczebla. Oddalona o 55 km od Krakowa, 5 km od Mszany Dolnej, a także w bezpiecznej odległości od traktów komunikacyjnych. Wieś rozlokowana głównie przy trasie z Mszany Dolnej do Tenczyna.

 

Historia

Historia miejscowości jest ściśle związana z historią szkoły. Budynek starej szkoły powstał w 1886r. Do założenia tej szkoły przyczynił się "Wielmożny Pan Albin Korytowski, który przybył z Prus i zakupił dobra Mszana Dolna. Ponieważ był obcokrajowcem musiał starać się o obywatelstwo austriackie". Otrzymał je w gminie Glisne. Gmina przyjęła go za obywatela, a ten chcąc zostawić po sobie pamiątkę zakupił kawałek ogrodu na roli kiecowej i postawił budynek , który przeznaczył na szkołę". Pierwszym nauczycielem był Pan Marcin Szewczyk. Najdłużej kierowali szkołą Państwo Franciszek i Stefania Pietrzakowie. Budynek szkoły przetrwał okres zaboru austriackiego, okres l wojny światowej, okres międzywojenny, II wojnę światową. Do dziś zachowały się z tych czasów dzienniki lekcyjne, księgi ocen, potwierdzające istnienie szkoły. Do 1989r. szkoła była placówką o stopniu organizacyjnym klas I-V. Uczniowie klas starszych zmuszeni byli uczęszczać do szkoły w Mszanie Dolnej. Od roku szkolnego 1989/90 dzięki staraniom dyrektora szkoły i rodziców, podniesiono stopień organizacyjny szkoły do klasy VIII. Wykonano wówczas wiele prac remontowych, adaptacyjnych , tak aby wygospodarować dodatkowe sale lekcyjne. Udało się to dzięki zaangażowaniu całej społeczności Glisnego, Ks. Proboszcza Józefa Karpierza, nauczycieli i uczniów. W ostatnim czasie, staraniem mieszkańców, pedagogów i władz samorządowych powstał nowy budynek szkoły. W nowej szkole są bardzo dobre warunki lokalowe w niczym nie przypominające trudnych w starej szkole. Piękne sale lekcyjne, sala gimnastyczna, toalety, korytarze, nowoczesne ogrzewanie, bieżąca woda, ekologiczna oczyszczalnia, to wszystko sprawia, że spełniły się marzenia dzieci Glisnego. W szkole pracuje wykwalifikowana kadra pedagogiczna, uczniowie mają możliwość uczenia się języków obcych: francuskiego, niemieckiego i angielskiego, rozwijania zainteresowań, gdyż nauczyciele szkoły prowadzą poza godzinami obowiązkowych zajęć koła zainteresowań.