z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Raba Niżna


 

      W 1956 roku na zebraniu wiejskim, zwołanym przez ówczesnego sołtysa wsi, pana Andrzeja Stożka, w którym brał udział komendant Gminny OSP pan Stanisław Lipień, został powołany pierwszy Komendant OSP w Rabie Niżnej- Stanisław Kowalczyk.
W niedługim czasie przystąpiono do organizowania jednostki OSP. Zapisało się do niej 24 druhów czynnych i wielu wspierających. Po pół roku założenia jednostka otrzymała pompę ręczną. Gdy zmieniły się przepisy wybrano Zarząd, którego prezesem został Józef Masłowiec, a naczelnikiem Stanisław Kowalczyk. W tym czasie jednostka wzbogaciła się o syrenę alarmową, która zresztą służy strażakom do dziś, oraz wymieniono pompę ręczną na motopompę. Tymczasowo sprzęt ten składowano u pana Józefa Masłowca, jednak już od 1958 roku wydzierżawiono szopę od pani Anny Piekarczyk (oś Sochy), wyremontowano ją za drzewo, które strażacy dostali od gminy oraz przystosowano na potrzeby OSP- jako garaż dla pozyskanego wozu konnego i jako izbę (świetlicę) w której odbywały się festyny i zabawy.
Od roku 1958 Zarząd działał w składzie: prezes - Antoni Kaczmarczyk, naczelnik - Władysław Tatka, skarbnik - Michał Blecharczyk, sekretarz - Władysław Jugowicz, gospodarz - Stanisław Ślusarczyk. Następnie naczelnikiem został Stanisław Pitek i pełnił tę funkcję aż do roku 1995.
Mały garaż i izba szybko zrobiła się ciasna i rozpoczęto czynić starania o budowę własnego obiektu, gromadząc w różny sposób materiały, fundusze i pozyskując sponsorów. W 1979 roku przy dużym zaangażowaniu druhów oraz społeczności lokalnej, jak również i Gminy rozpoczęto budowę strażnicy. Już w 1981 roku zamknięto stan surowy obiektu, z tej okazji jednostce przyznano samochód bojowy marki „Żuk”. W 1983 roku obiekt został uroczyście oddany do użytku. Po roku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru. Jednostka skutecznie gromadziła potrzebny sprzęt ratowniczy, również poprzez uczestnictwo w zawodach jak np. w 1982 roku w Kamienicy za zajęcie II miejsca na szczeblu wojewódzkim zdobyli motopompę.
W 1986 roku po rezygnacji Antoniego Kaczmarczyka, prezesem został Józef Potaczek i pełni tą funkcję po dzień dzisiejszy. W tym czasie została dobudowana część remizy (garaż i część sali weselnej).
W 1995 roku funkcję naczelnika objął Krzysztof Cieluszak i pełni ją do chwili obecnej.
1999 rok - zakupiono kolejny samochód marki „Mercedes”. Następnie, celem polepszenia warunków, przeprowadzono remont zaplecza gastronomicznego i sanitarnego.
2004 rok - zakupiono drugi samochód marki „Mercedes”.
Dzięki staraniom władz samorządowych została przeprowadzona kompleksowa termomodernizacja budynku OSP w Rabie Niżnej. Środki pieniężne na ten cel uzyskano z NFOŚiGW w postaci dotacji oraz pożyczki.
W chwili obecnej można cieszyć się pięknym budynkiem Domu Strażaka.
W dniu 22 października 2006r. odbyły się uroczyste obchody 50-lecia OSP w Rabie Niżnej.