z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej

17/04/2024, dodał: Monika Homa czytano: 1076 razy
13 kwietnia w Mszanie Dolnej odbyła się uroczystość poświęcona pamięci zamordowanych przez NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie podczas II wojny światowej oraz członków delegacji prezydenckiego samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

 

 

Samorządy Miasta i Gminy Mszana Dolna oraz Gminy Niedźwiedź wspólnie uczciły rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej. Pod Domem Strażaka w Mszanie Dolnej zebrali się goście oraz poczty sztandarowe, skąd w uroczystym przemarszu poprowadzonym przez Orkiestrę Dętą w Mszanie Górnej udali się do Kościoła pw. św. Michała Archanioła. W zabytkowym kościele miała miejsce msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza mszańskiej parafii - Jerzego Raźnego oraz ojca Bogdana Słysia z Parafii św. Józefa w Lubomierzu. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili Orkiestra Dęta z Mszany Górnej wraz z kapelmistrzem Tomaszem Węglarzem oraz Chór Męski im. ks. Józefa Hajduka pod dyrekcją Piotra Wójcika. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wśród których znaleźli się Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, a także radni gmin wszystkich trzech samorządów, radni powiatu limanowskiego, delegacje i poczty sztandarowe lokalnych instytucji i organizacji. Obecni byli również przedstawiciel krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Krzysztof Pięciak, Dowódca 114. Batalionu Lekkiej Piechoty w Limanowej - ppłk Marcin Lorek, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” działającego przy Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej.

Po zakończeniu uroczystości w kościele, zabrani udali się do Parku Miejskim im. Rodziny hr. Krasińskich, gdzie miały miejsce dalsze obchody, poprowadzone przez Zbigniewa Jarosza, tj wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego, Apel Poległych oraz złożenie wiązanek i zniczy przy obelisku katyńskim. Obchody uświetnili także uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Rabie Niżnej, którzy zaprezentowali program artystyczny, upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz Maria Bryniarska, która wygłosiła przejmujący wiersz Mariana Hemara pt. „Katyń” . Następnie głos zabrali przedstawiciele władz oraz zaproszeni goście, m.in. Michał Wójcik, który zaprezentował repliki guzików oficerów, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Mszana Dolna Bolesław Żaba, który podziękował zgromadzonym za przybycie i zaprosił na tradycyjną wojskową grochówkę.

 

Red. Monika Homa