z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 06 czerwca 2022 roku do dnia 31 sierpnia 2022 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wspominamy Wójta Stanisława Potaczka

30/06/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 704 razy
Urodził się 11 listopada 1934 r. w Podobinie.

Jego rodzice – Regina i Adolf prowadzili średniej wielkości gospodarstwo rolne. W 1949 r. ukończył Szkołę Podstawową w Podobinie, po czym rozpoczął naukę w Technikum Handlowym w Nowym Targu. Po maturze, w roku 1953 otrzymał nakaz pracy. Został skierowany do Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni w Limanowej i rozpoczął pracę zawodową w Gminnej Spółdzielni w Tymbarku. Następnie - na podstawie porozumień międzyzakładowych pracował również w Gminnych Spółdzielniach w Niedźwiedziu i Mszanie Dolnej oraz w Powiatowym Związku Kółek Rolniczych w Limanowej i Spółdzielni Kółek Rolniczych w Mszanie Dolnej. Stale doskonalił się i uzupełniał wykształcenie - ukończył roczne Studium Ekonomiki Handlu oraz zdobył tytuł Dyplomowanego Biegłego Księgowego, uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych. Zawsze angażował się w sprawy społeczne, uczestniczył w gremiach decydujących o przyszłości regionu.

W roku 1953 zgłosił akces do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

W 1959 roku ożenił się. Wraz z żoną, Stanisławą, wychowali troje dzieci. Mieszkał w Porębie Wielkiej.

W latach:

1954- 1960 – pracował na różnych stanowiskach w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Niedźwiedziu

1972-1977 - pracował na stanowisku Sekretarza Biura Urzędu Gminy Niedźwiedź

1977-1983 – był Prezesem Spółdzielni Kółek Rolniczych Mszana Dolna

1983 – 1992 – był Wiceprezesem ds. obrotu rolnego, skupu i usług, a następnie Prezesem Zarządu Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Niedźwiedziu.

 

Po rozdziale Miasta i Gminy Mszana Dolna, 11 marca 1992 r. Rada Gminy Mszana Dolna dokonała wyboru Stanisława Potaczka na stanowisko Wójta Gminy Mszana Dolna. Urząd ten sprawował nieprzerwanie do 2002 roku. W tym czasie Gmina Mszana Dolna znacząco się rozwinęła i wykorzystała wiele szans związanych z przełomem ustrojowym i reformą samorządu.

 

Był Radnym Powiatu Limanowskiego II i III kadencji oraz nieetatowym Członkiem Zarządu Powiatu Limanowskiego w latach 2002-2009.

Został uhonorowany odznaczeniami państwowymi:

- Srebrnym Krzyżem Zasługi (1972 r.)

- Złotym Krzyżem Zasługi (1977 r.)

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1985 r.).

W 2008r. otrzymał medal „Za zasługi dla Gminy Mszana Dolna”.

W pamięci samorządowców i pracowników Urzędu Gminy Mszana Dolna zapisał się jako człowiek życzliwy, ciepły, pełen optymizmu, humoru, mający dystans do samego siebie. Te cechy niewątpliwie były pomocne, by podjąć się trudu prowadzenia Gminy Mszana Dolna w nowej rzeczywistości historycznej, niepewnej, niosącej wiele zmian. Otwartość, prostolinijność, życzliwość i zdolność dostosowania się do zmieniających się dynamicznie okoliczności sprawiały, że mieszkańcy gminy i pracownicy urzędu śmiało i chętnie przychodzili do Wójta ze swoimi sprawami. O tym, jak bliska była mu Gmina Mszana Dolna może świadczyć jego obecność na wszelkich uroczystościach gminnych, (nawet wówczas, kiedy już był na emeryturze). Przychodził do nas z ochotą, spotykał się ze współpracownikami. Zawsze był szczerze i serdecznie witany, nierzadko oklaskami. O tym, jak nam był bliski może też świadczyć smutek i poczucie pustki po otrzymaniu wiadomości o Jego śmierci, 28 czerwca 2022r. Będzie nam Wójta brakowało.

Przypominamy wywiad, który ze Stanisławem Potaczkiem przeprowadziła red. Regina Cyganik z okazji jubileuszu 20 – lecia Gminy Mszana Dolna (pobierz). Potwierdza on wszystko to, co o swoim pierwszym Wójcie napisaliśmy. Załączamy też galerię zdjęć – wspomnień wspólnie spędzonych chwil…

 

Anna Petrycka