z ostatniej chwili
Wójt Gminy Mszana Dolna informuje, że w dniu 15 grudnia 2023 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie nieczynny Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańskie Dziedziny – miejsce z klimatem, ludzie z pasją

07/12/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1345 razy
Przed świętami Bożego Narodzenia na antenach Polsatu wyemitowany będzie wigilijny odcinek programu „Z klimatem i z pasją”.

Dla Zagórzan będzie to odcinek szczególny, bo z udziałem przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin. Podczas nagrania redaktor Maria Sikorska wypytywała Śwarne Babki z KGW Łętowe o tradycyjne potrawy, które drzewiej na wigilię jadali Zagórzanie. Panie rozprawiały również o tym, co powinno znaleźć się na, nad i pod stołem, przy którym do wieczerzy wigilijnej zasiadały całe rodziny, a przy okazji lepiły pierogi z suszonymi śliwkami i gotowały zagórzańska zupę z korpieli na mleku. Gaździny z KGW Olszówka pokazywały jak zrobić tradycyjne ozdoby świąteczne i razem z prowadzącą ubrały nimi podłaźniczkę. Jak to w tradycji bywa – nie mogło zabraknąć w takim dniu kolęd i pastorałek śpiewanych w Zagórzańskich Dziedzinach. Wykonały je chóralnie zagórzańskie gospodynie, którym muzycznie towarzyszyła kapela Kościelnioków z Olszówki.

Gościny, w klimatycznym, pięknie przystrojonym na tę okoliczność domu, udzieliła rodzina Jakubiaków z Mszany Dolnej, a swój wkład w organizację nagrania wnieśli: Monika i Józef Kościelniak z Olszówki oraz Dominika Duda – Nalepa z Łostówki.

Magda Polańska