Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Radosne kolędowanie u Zagórzan

04/01/2022, dodał: Monika Homa czytano: 1288 razy
Godne Świynta to w tradycji zagórzańskiej okres poświęcony celebracji Narodzenia Pańskiego. Czas ten, przepełniony ciepłem i życzliwością, spędzany jest w gronie najbliższych. Tak też mogli poczuć się wierni zgromadzeni na uroczystej Eucharystii, którzy ubrani w tradycyjne stroje, tworzyli tego dnia rodzinę bijącą jednym sercem.

 

 

W niedzielę, 2 stycznia, w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lubomierzu, po raz kolejny odbyła się Zagórzańska Msza święta. W podniosły nastrój zebranych na nabożeństwie wprowadziła Orkiestra Dęta „Echo Gór” z Kasinki Małej. Kolędy obecne w naszych domach od pokoleń, takie jak „My też pastuszkowie”, „Tam na łące” czy „Panienka Maryja”, wybrzmiały w drewnianym kościele donośnie.

Sprawujący liturgię proboszcz parafii, o. Marek Kustroń, zwrócił uwagę wiernych na czas, jaki minął od przyjścia Bożej Dzieciny na świat, do dziś. Tradycję podawania dalej historii narodzin Jezusa w ciągu tych dwóch tysięcy lat porównał do tradycji regionalnej - jak przekazywana jest od wieków prawda o Zbawicielu, tak nieustannie przekazywane są wartości góralskie. Podkreślił, że jest w tym procesie niekłamana szczerość, coś niebywale autentycznego, a jako spadkobiercy spuścizny zagórzańskiej powinniśmy o to dbać z całych sił i podawać kolejnym pokoleniom, by i one mogły tego dobra doświadczyć.

Po mszy, „Echo Gór” dało krótki koncert przed ołtarzem. Zgromadzeni mogli wspólnie z orkiestrą pośpiewać stare zagórzańskie kolędy. Wychodząc z kościoła, każdy z przybyłych poczęstowany został wypiekami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kasinki Małej oraz ozdobnymi piernikami Małgorzaty Suder. Wierni, wprawieni w świąteczną atmosferę, zachęcili „Echo Gór” do jeszcze kilku melodii, a po odegraniu przez nią marszów góralskich, zaśpiewali na koniec wspólnie z orkiestrantami „Dziecinę małą”.

Kolejna Zagórzańska Msza święta odbędzie się 6 lutego o godzinie 14 w Lubomierzu - zapraszamy już dziś!

 

Klaudia Gawronek

fot. Anonimowy Sympatyk Zagórzańskich Dziedzin