Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Koniec roku w inwestycjach

20/12/2021, dodał: Magda Polańska czytano: 1215 razy
Koniec roku 2021 w obszarze inwestycji gminnych upływa na przygotowaniach do rozpoczęcia budowy szkoły w Olszówce.

To czas podejmowania decyzji, wsłuchiwania się w głosy wszystkich stron zainteresowanych funkcjonowaniem szkoły. Pomimo wrażenia, że uzgodnienia toczą się w cieniu konfliktu z mieszkańcami Olszówki na uwagę zasługuje fakt, że społeczność sołectwa jest bardzo zaangażowana w sprawę budowy szkoły, sygnalizuje swoje obawy i oczekiwania, domaga się respektowania potrzeb rodziców i dzieci. Trwa dyskusja, lecz wszystkim przyświeca jeden cel – zorganizowanie nauczania dzieci w taki sposób, żeby były bezpieczne, nie poniosły strat i mogły się harmonijnie rozwijać, ucząc się w utrudnionych warunkach. Z perspektywy gminy kwestia bezpieczeństwa jest priorytetowa. Przewyższa znaczeniem kwestię kosztów finansowych, które Gmina poniesie w związku z prowadzeniem inwestycji. Wspólnie z Radnymi Gminy, przedstawicielami sołectwa, rodzicami uczniów, nauczycielami i pracownikami szkoły, a przede wszystkim ze specjalistami w dziedzinie budownictwa szukamy porozumienia, negocjujemy w celu wypracowania optymalnego, możliwego do zrealizowania planu działania. Poszukiwanie takiego modelu staje się przedmiotem dyskusji na różnych forach i gremiach. Trwają konsultacje pracowników Referatu Inwestycji z ekspertami budowlanymi, projektantami, zaangażowane jest Małopolskie Kuratorium Oświaty i pracownicy Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół. Dopóki rozmawiamy możliwe jest znalezienie najlepszego rozwiązania.

Gorący i niespokojny koniec mijającego roku nie powinien nam jednak przesłonić radości z sukcesów w postaci zakończonych inwestycji. Za duży sukces uznać można zakończenie budowy, wyposażenie i oddanie do użytkowania budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Mszanie Górnej. Od pierwszego grudnia przyjeżdżają tam uczestnicy, którzy urządzają tu sobie drugi dom – mają szansę na stworzenie więzi społecznych, mogą robić atrakcyjne rzeczy w towarzystwie innych uczestników i pracowników domu, doskonalić własną sprawność i samodzielność. Osoby z niepełnosprawnościami mogą korzystać z wysokiej klasy sprzętów, wyposażenia i pomocy wykwalifikowanych pracowników. Również dla opiekunów osób z niepełnosprawnością powstanie placówki dziennej opieki jest nieocenioną pomocą.

Miłym akcentem ostatniego kwartału bieżącego roku było zakończenie i oddanie do użytkowania nowego placu zabaw przy Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej. Całkowita wartość tej inwestycji wyniosła 312 969,00 zł. Zadanie  zostało wykonane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w kwocie 224 000,00 zł, pozostałe środki pochodziły z funduszy własnych Gminy Mszana Dolna.

Mieszkańcy Raby Niżnej mogą się cieszyć zmodernizowaną drogą do osiedla Janówka. Wartość inwestycji zamyka się w kwocie 333 330,62 zł, droga w całości została wyremontowana ze środków własnych gminy.

Podobnie w Kasince Małej, gdzie wykonano remont drogi do Szkoły Podstawowej nr 3 - na osiedlu Żabówka. Wartość inwestycji wyniosła 146 564,59 zł – zapłacono ze środków własnych Gminy Mszana Dolna.

Mamy również satysfakcję w związku z zakończonym remontem dachu sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Łętowem. Roboty budowlane zostały zakończone i odebrane 15 listopada 2021 r. Łączny koszt zadania wyniósł 344 363,20 zł. Zadanie sfinansowano ze środków własnych Gminy Mszana Dolna.

Pozostałe inwestycje są w trakcie realizacji, niektóre z nich zaplanowano w perspektywie wieloletniej.

 

Anna Petrycka
Pracownicy Referatu Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Gminy Mszana Dolna